توی مهمونی ای که چند شب قبل رفته بودم،

داشتن بهم میگفتن که چطوریه که من یه میکسچر از سه تا race ایرانی هستم و فقط تهرانی نیستم؟ (تهرانی بودن اخیرا یه نژاد شده، اسکل احمق :D)

گفتن نههههههههه به هیچ ایرانی ای نگو این حرفا رو

چون از بچگی ما رو با سیستم دیکتاتوری کمونیستی بزرگ کردن، اینها همه ش میخوان یه دست کنن همه چی رو. بلاخره خودمون ایرانی هستیم و میدونیم ماجرا چطوریه.

همش میخوایم همه چی یکسان باشه.

گفتم والا اولا هرکسی یه هویتی داره

من مادربرگم حتی سه نسل قبلش از هند اومده، وقتی یه نفر خیلی دقیق میشه توی من چون این مادربزرگ برام باارزشه و اگه برای طرف مقابل احترام قائل باشم بهش حتما میگم که مادربزرگم نه خودش، بلکه پدربزرگ پدرش هندی هستن.

چون اینها کسانی هستن که منو ساختن و برام مهم هست که این آدمها توی زندگی من باشن.

من مسئول کوته فکری و مایندست حقیر و بسته مردم دور و برم نیستم که. 

قرار نیست چون اونها نمیخوان که بشنون که من تهرانی نیستم، من هم نگمش!!!

کلا ما از یه کالچر خیلی کالکتیویست بسته میایم بیرون و همه توی ذهن ما یا تهرانین، یا که شهرستانی و مشمول مسخره شدن.

قرار نیست چون من از سه تا نژاد شهرستانی میام پس از هم وطنام حتی مخفیش کنم!!!

این رو بهشون گفتم و بدبختا ترکیدن!

غیرمستقیم یعنی خود شماها هم کوته فکرین.

همیشه دیدم که اقایون باهام موافقت میکنن.

چون اقایون ایرانی بیشتر از خانم های ایرانی توی جامعه هستن و همینطور توی خم و پیچ ویزا و اقامت و اینها.

نهایتا یه دختر ایرانی، غالبا، آویزوون یه پسر ایرانی که پی ار یا ویزا یا سیتیزن شیپ کانادایی داره میشه و میاد کانادا :)

این ازین.

بچه ها

یه چیزایی رو توی این مدت در مواجهه با کالچر کانادایی یاد گرفتم که تصمیم گرفتم با شما به اشتراک بذارم

اگه نکته ای یه ذهنتون رسید اضافه کنین

یه نفر، میتونه حتی خودش gender خودش رو انتخاب کنه

پس اینکه شما یه دونه الت تناسلی مردانه داری به این معنا نیست که شما مرد هستی حتما.

پس: being a male is NOT a matter of birth

وقتی بزرگان ما همچین اشتباهات فاحشی میکنن

نمیشه از بقیه چنین انتظاراتی رو نداشت.

مثلا من اگه از اینکه زن باشم، راضی نباشم، میتونم انتخاب کنم که مرد باشم.

گرایش جنسی، یعنی تو به مردها تمایل داری، به زن ها تمایل داری، یا به دو جنسه ها یا هرکی.

این یعنی گرایش جنسیو مستقل از جنسیت هست

این قدر فرهنگ ما اینها رو به هم امیخته که تا یه مرد میگه که همجنس گراست ما فکر میکنیم خودش زنه یا مرد نیست یا سینه بزرگ داره یا الت تناسلی مردانه نداره!

خیلی این ها بی ربطن به هم.

من میتونم دختر باشم و به یه دختر کشش داشته باشم یا یه پسر.

شاید بعد از خوندن اینها، بگین خب اینها که واضحه!!

ولی وقتی دخترای 30-39 ساله ایرانی که اینجا میبینم اینها رو نمیدونن

و بزرگترها که هیچ اونها بدترن

دیگه حس میکنم حتما باید توضیح بدم اینها رو

مسئله بعدی: تفاوت race and ethnicity هست

race

یعنی مثلا صفدر قلی باباش اصالتا آذری زبانه و مادرش اصالتا یه خانم چینی هست. یعنی از نژاد چینی هست نه کشور چین. از نژاد تاجیک هست، از نژآد کرد هست. متعلق به نژاد ترک هست و

race در واقع بیولوژی رو در برداره. اینکه از نظر بیولوژیکی شما دقیقا از چه نژادی اومدی

ethnicity 

یعنی مخلوطی از نژآد، فرهنگ، زبان، گویش، منطقه جغرافیایی، و.

مثلا من خاورمیانه ای هستم. یعنی هم فرهنگ خاورمیانه ای رو دارم، هم زبان رو بلدم، هم ازون منطقه اومدم، هم از نژادهای میکس خاورمیانه ای هستم.

اگه من مثلا 40 سال کانادا زندگی کنم

و در کالچر کانادایی زندگی کنم نه ایرانی

و انگلیسی و فرهنگ کانادا رو خوب یاد بگیرم

و توش حل شم

میتونم بگم بعدها که اره من علاوه بر ethnicity فارسی یا خاورمیانه ای، دارای ethnicity کانادایی هم هستم.

جتی مذهبی که ما داریم یا داشتیم هم توی ethnicity دخیل هست.

برای همینم هست که هضم اینها برای ایرانی جماعت خیلی سنگینه و برای همینه که من از منطقه north york در تورنتو دوری میکنم چون ایرانیای اونجا از خونه شون و با همون میزان از ادعا و نژادپرستی منتقل شدن به خونه شون در نورث یورک.

و یارو بعد ده سال زندگی در اینجا میبینی به ontario میگه اون تا ری یو

و نمیگه

آن ته ری یو

دهنشم باز میکنه میبینی میگه آی عم عه کانادایی.

توضیحات بیشتر اینجا هست:

تفاوت این دو تا

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

روایت های یک زندگی helth of world Lucas فيـــلـم پـارســــي من و کودک من russia3.parsablog.com موج دریا چرتکه چيست ؟ همه چی دلنوشته های من